Wycieczka Wieliczka – Kraków

Podróż do wnętrza ziemi to – wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce, która pochodzi z czasów średniowiecza. Skarbem tej kopalni jest sól, nazywana białym złotem. W dawnych czasach każdy podróżnik, który chciał zwiedzić podziemia kopalni, musiał otrzymać osobiste królewskie zezwolenie, my weszliśmy za okazaniem biletu. Trasa turystyczna przez kopalnię znajduje się 135 metrów pod ziemią, którą pokonaliśmy częściowo schodami.

Uczestnicy dowiedzieli się, że początkowo z kopalni wydobywana była słona woda, a następnie gotowana do uzyskania czystej soli warzonej. W XIII wieku, natrafiono na pierwsze bryły soli kamiennej. Jest to absolutnie wyjątkowe miejsce, które odwiedziliśmy łącznie z ekspozycją Muzeum Żup Krakowskich. Na zakończenie tej części wycieczki zjedliśmy pyszny obiad, nie byle gdzie, tylko w Komorze Warszawskiej.

Następnie przejechaliśmy do Krakowa i przeszliśmy Drogą Królewską. Dalszą wycieczkę kontynuowaliśmy ze wzgórza wawelskiego. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, Katedrę, Groby Królewskie i grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Dzwon Zygmunta – każdy dotknął serce dzwonu i pomyślał o marzeniu. Z wieży widzieliśmy piękną panoramę Krakowa. Następnie zwiedziliśmy Sukiennice, Rynek krakowski, Bazylikę Mariacką, Bramę Floriańską i barbakan.

Dzieci z Ukrainy poznały polską historię i jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Różnych opowieści dowiedzieli się od ukraińskojęzycznych przewodników, którzy wspaniale opowiadali o polskiej przeszłości, a dzieci słuchały z ogromnym zaciekawieniem i zadawały niekiedy bardzo trudne pytania.

Stowarzyszenie Pomocy Społecznej Ad Astram w Dębicy dzięki pozyskanemu Grantowi edukacyjnemu od firmy PPG, zasponsorowało wycieczkę do tych pięknych miejsc.