Biofeedbeack w pracy z dziećmi autystycznymi

rops-mops-ad-astram
W ramach programu „Aktywni Razem” dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, a realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „Ad Astram” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dębicy 10 dzieci autystycznych z terenu województwa podkarpackiego wzięło udział w indywidualnych zajęciach biofeedbacku.
Te innowacyjne zajęcia miały na celu wyregulowanie aktywności fal mózgowych, których wartości i układ zaburzony został poprzez długotrwałe działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, czy wewnętrznych oraz zoptymalizowanie pracy mózgu, poprzez uzyskiwanie możliwie najlepszych wartości i proporcji w układzie fal mózgowych.
Trening odbywał się w formie zabawy, ale organizm trenującego mógł odczuwać zmęczenie. Podczas badania dzieci siedząc na fotelu twarzą w stronę monitora, oglądały wideogry. Przebieg gry był zobrazowanym przebiegiem fal mózgowych trenowanego. Informacje uzyskane z obrazu dały rodzicom dzieci możliwość poznania reakcji ich mózgu. W oparciu o tą umiejętność, poprzez odpowiednio dobrane treningi mogą tak zmodyfikować jego pracę aby funkcjonował efektywniej.
Treningi biofeedback umożliwiają poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, szybkości zapamiętywania czy uczenia się,.
Biofeedback jest to na pewno metoda z którą wiążą się duże nadzieje w leczeniu dzieci z autyzmem.

dscn0101

dscn0098

dscn0091

dscn0053

dscn0034

dscn0033